Bruksizm – tak zjada nas stres
Efekty zabiegu:
Jeżeli Budzisz się w nocy bo zaciskasz zęby tak mocno, że odczuwasz ból lub słyszysz jak nimi zgrzytasz, cierpisz na migreny lub zjadasz swoje zęby – diagnoza jest prosta; bruksizm. Mimo że problem jest powszechny, do specjalistów trafia niecałe 20 proc. osób nim dotkniętych. A bagatelizowanie bruksizmu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Ostatecznie bruksizm może doprowadzić do zniszczenia otaczającej kości i tkanki dziąseł. Może on także być przyczyną problemów dotyczących stawów żuchwy, takich jak zespół stawu skroniowo-żuchwowego.
Do leczenia tego problemu powszechnie stosowana jest neurotoksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, która nie bez powodu od lat cieszy się dużym powodzeniem wśród pacjentów. Botox to kompleks toksyny botulinowej typu A. Jest on zarejestrowany jako lek, co oznacza, że może być podany tylko przez lekarza. Botox zaburza przewodnictwo nerwowo-mieśniowe, co objawia się zatrzymaniem zbyt aktywnych mięśni żwaczy. Takie problemy jak zgrzytanie zębami, migreny, przerośnięty mięsień żwacza (widoczne poszerzenie dolnego obszaru twarzy), są wynikiem nadmiernych ruchów mięśni twarzy i widoczne są przede wszystkim u osób z bogatą mimiką i tych narażonych na stres; czyli prawie każdego z Nas.
Problemy z Bruksizmemmogą pojawić się już w młodym wieku. Walka z takimi schorzeniami z wykorzystaniem zwykłych leków czy terapii nie jest skuteczna – zaleca się wtedy botox. Powoduje to blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czego efektem jest „relaksacja” mięśnia, który w danym rejonie twarzy jest przerośnięty, przez co przestaje nadmiernie pracować i rozluźnia się, a objawy się nie pogłębiają. Coraz większą popularność toksyna botulinowa zyskuje również zastosowanie do leczenia nadpotliwości. Jeżeli borykasz się z tym krępującym problemem, polecamy przeprowadzenie zabiegu wczesną wiosną, aby zapewnić sobie komfort na cały sezon letni.
Opis Zabiegu:
Prawidłowe wykonanie zabiegu wymaga precyzji i doświadczenia. Zazwyczaj zabieg można wykonać bezpośrednio po konsultacji, o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań. Lekarz podczas mimiki zaznacza na skórze pacjenta punkty, w które poda ściśle określoną ilość jednostek Botoxu. Większość zabiegów (poza leczeniem nadpotliwości dłoni i stóp) nie wymaga znieczulenia. Cała procedura trwa 15-30 minut, sam zabieg nie jest bolesny.
Rekonwalescencja:
Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, zaraz po nim, pacjent może wrócić do codziennych czynności. Nie występuje obrzęk, niekiedy może pojawić się zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Efekt zastosowania botoksu jest widoczny po 3-4 dobach, a utrzymuje się przez minimum 4-6 miesięcy w zależności od „siły” mięśnia. Następnie mięsień powraca stopniowo do swojego naturalnego trybu aktywności, zatem regularne stosowanie terapii pozwala cieszyć się odzwyczajeniem mięśnia od nadmiernej aktywności oraz wyszczupleniem dolnego obszaru twarzy.
Przez 24 godziny po zabiegu nie należy:
- latać samolotem,
- uprawiać sportu,
- pić alkoholu,
- palić papierosów,
- brać antybiotyków,
- schylać się,
- kłaść się przez minimum 4 godziny od zabiegu,
- masować okolic wkłuć,
- korzystać z sauny/solarium,
Preparaty używane podczas zabiegu:
Dla odpowiedniej trwałości efektu oraz ze względu na jakość podawanej substancji zaufaliśmy marce Allergan. Pierwszym stworzonym preparatem na bazie toksyny botulinowej, który pojawił na rynku, był Botox amerykańskiej firmy Allergan. Natomiast drugim najbardziej znanym środkiem jest Azzalure firmy QmedGalderma, która swoje ma również amerykańskie korzenie. Oba zawierają toksynę botulinową typu A. Na świecie stosowanych jest także kilka innych preparatów, ale w Europie stosowane są głównie Botox oraz Azzalure. Używany przez Nas Botox ma większe stężenie niż inne tego typu preparaty. Warto zaznaczyć, że w procesie produkcji Allergan m.in. dla Botoxu stosuje własne jednostki. Kolejną kwestią jest zasięg działania toksyny botulinowej w centymetrach od punktu podania, czyli tzw. stopień penetracji. Powszechnie uważa się, że Botox ma większy zasięg działania.
Wskazania do wykonania zabiegu:
Objawy ogólnoustrojowe:
- bóle karku i pleców,
- bóle głowy,
- bóle ucha i zaburzenia słuchu,
- zaburzenia w produkcji śliny przez gruczoły ślinowe (kserostomia).
Objawy ze strony mięśni twarzy i obręczy barkowej:
- przerost mięśni żwacza,
- bolesność w okolicy przyczepów mięśni żwacza,
- wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej, szczególnie mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego,
- bóle obręczy barkowej i ręki.
Objawy ze strony jamy ustnej:
- ścieranie się zębów,
- zaniki przyzębia (obnażanie się korzeni zębów),
- częste krwawienie przy myciu zębów
Inne wskazania terapii Botoxem:
- zmarszczki
- zniwelowanie uśmiechu dziąsłowego
- nadpotliwość rąk, stóp, pach
Przeciwskazania do wykonania zabiegu:
- Zabieg przeciwwskazany jest w okresie ciąży i karmienia piersią, bądź u osób zażywających aspirynę i leki przeciwzapalne,
- jakąkolwiek infekcja, w tym opryszczka, przeziębienie, zakażenie dróg moczowych,
- nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, tj. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, leczenie onkologiczne,
- nadwrażliwość na substancje i środki znieczulające, przeciwwskazania neurologiczne, czyli miastenia i zespół Lamberta-Eatona,
- wszelkie zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- antybiotykoterapia przede wszystkim aminoglikozydowych, np. genatymycyny, a także leków rozkurczowych.
Pełną listę przeciwskazań otrzymasz podczas zapisu na zabieg w Natural BeautyClinic.
Bezpieczeństwo:
Zarówno poziom świadczonych usług w Natural BeautyClinic, jak i ich jakość i bezpieczeństwo są dla Nas priorytetem w codziennej pracy z Gośćmi gabinetu. Powikłania po zabiegach blokady przewodzenia impulsów nerwowych zdarzają się, na szczęście są najczęściej odwracalne, choć najpoważniejsze z nich wymagają natychmiastowej interwencji terapeutycznej. Zawsze w razie jakichkolwiek obaw, niezwłocznie skontaktuj się z gabinetem. Oprócz doświadczenia i regularnych szkoleń, musimy pamiętać również o warunkach wykonywania zabiegów. Narzędzia, igły i preparaty są jednorazowego użytku. Nawet jednorazowe waciki poddawane są sterylizacji, a każdy zabieg zaopatrzony jest w jednorazowe pakiety ochronne. Stanowiska pracy każdorazowo poddawane są dezynfekcji. W gabinecie nieustannie pracują sprzęty medyczne, oczyszczające powietrze i wszystkie powierzchnie z wirusów i drobnoustrojów.
Najczęściej zadawane pytania: