Hilauronidaza – rozpuszczanie kwasu hialuronowego

 

Efekty zabiegu:

Do kliniki najczęściej trafiają pacjentki po nieudanym powiększaniu ust, kiedy to preparat albo prześwituje przez śluzówkę (bo został podany zbyt płytko), albo na ustach widoczne są nieestetyczne grudki (bo preparat został podany nieprawidłowo lub doszło do wytworzenia ziarniniaków).Na  podstawie wstępnej konsultacji z naszym specjalistą, ustalamy plan działania jaki jest potrzeby dla uzyskania odpowiedniego efektu.Hialuronidaza to enzym należący do grupy hydrolaz, który depolimeryzuje, czyli rozkłada, kwas hialuronowy w skórze.Warto jednak wiedzieć, że substancja ta to enzym produkowany przez bakterie oraz wybrane komórki w organizmie człowieka. Stanowi także składnik jadu owadów błonkoskrzydłych, białka bydlęcego i owczego oraz jest alergenem jadu pszczelego. Istnieją również preparaty pozyskane drogą chemiczną, które są alternatywą dla osób uczulonych na jad pszczeli. Jest to enzym uznawany za bezpieczny dla organizmu, najczęściej hialuronidaza powoduje skutki uboczne takie jak obrzęk czy zasinienie, będące naturalną reakcją miejscową, ustające samoczynnie. Podanie hialuronidazy skutecznie poradzi sobie z praktycznie każdym problemem, oprócz ślepoty i dokonanej martwicy skóry. Oczywiście podanie hialuronidazy nic nie da, jeśli implantem nie jest kwas hialuronowy, a jakiś inny preparat nieznanego pochodzenia. Hialuronidaza działa na każdy usieciowany kwas hialuronowy, który dopuszczony jest do iniekcji w Unii Europejskiej.Nieprawdą jest, że podanie hialuronidazy powoduje negatywne zmiany w obrębie twarzy pod postacią ubytków objętości.

 

 

Opis Zabiegu:

Czas jaki musisz zarezerwować na pełną wizytę to około 1godziny. Sam zabieg rozpuszczania kwasu trwa od 5 do 15 minut. Aby zredukować jego bolesność do minimum, przed zabiegiem, na dany obszar skóry nakłada się krem znieczulający. Przy szczególnej wrażliwości na iniekcje decydujemy się na znieczulenie dentystyczne, preparatem Artykainy. Hialuronidaza jest precyzyjnie wstrzykiwana za pomocą bardzo cienkiej igły. Niewielką ilość preparatu podaje się bezpośrednio do depozytu (grudki) powstałego po podaniu kwasu hialuronowego. Po wstrzyknięciu preparatu mogą pojawić się siniaki lub obrzęki, które są niewielkie i stosunkowo szybko znikają.

 

 

Rekonwalescencja:

Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, zaraz po nim, pacjent może wrócić do codziennych czynności.Efekt działania hialuronidazy jest natychmiastowy, ale często powoduje obrzęk, więc najczęściej pełen efekt rozpuszczenia pacjentki widzą po 2-3 dniach. Jeśli chcemy rozpuścić tylko część preparatu kwasu hialuronowego, podajemy małe dawki enzymu co 10-14 dni.

Jeśli mamy do czynienia z poważnym powikłaniem i za jednym zamachem chcemy rozpuścić cały zdeponowany kwas, używamy większych dawek enzymu.Niektóre pacjentki mają tendencje do powstawania siniaków, są one więc bardziej prawdopodobne po tym zabiegu. Analogicznie, jeśli bardzo puchniemy przed miesiączką, prawdopodobnie usta będą przez kilka dni bardziej opuchnięte niż u koleżanki.

Przez 24 godziny po zabiegu nie należy:

 • latać samolotem,
 • uprawiać sportu,
 • pić alkoholu,
 • palić papierosów.

 

Preparaty używane podczas zabiegu:

W naszym gabinecie ufamy preparatom wyłącznie najwyższej jakości co ma swoje uzasadnienie w osiągnieciu odpowiedniego efektu i zachowania bezpieczeństwa zabiegu.W naszej placówce stosowane są preparaty PB serum, Mezomedica oraz Srsdrain plus (dla alergików), których jakość, skuteczność i, co najważniejsze, bezpieczeństwo potwierdzają odpowiednie certyfikaty (np. CE – produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska; certyfikat FDA – amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration) – jest potwierdzeniem jakości, efektywności i bezpieczeństwa produktu medycznego).

 

Wskazania do wykonania zabiegu:

 • korekcja dysproporcji i asymetrii,
 • niesatysfakcjonujący efekt estetyczny po zabiegu z zastosowaniem wypełniacza,
 • grudki,
 • efekt Tyndalla, czyli obrzęki pod oczami, spowodowane zbyt powierzchownym umieszczeniem preparatu,
 • ropnie po wolumetrii policzków,
 • wczesne i późne reakcje alergiczne na kwas hialuronowy,

 

więc w w/w przypadkach można planowo umówić się na wizytę.

 

 

Przeciwwskazania:

 • zabieg przeciwwskazany jest w okresie ciąży i karmienia piersią, bądź u osób zażywających aspirynę i leki przeciwzapalne,
 • jakąkolwiek infekcja, w tym opryszczka, przeziębienie, zakażenie dróg moczowych,
 • leczenie stomatologiczne (zaleca się pacjentom odczekanie minimum 2 tygodni od jego zakończenia – to samo dotyczy piaskowania czy wybielania zębów),
 • nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, tj. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze,
 • leczenie onkologiczne,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie i środki znieczulające.

Pełną listę przeciwskazań otrzymasz podczas zapisu na zabieg w Natural BeautyClinic.

 

 

Bezpieczeństwo:

Zarówno poziom świadczonych usług w Natural BeautyClinic, jak i ich jakość i bezpieczeństwo są dla Nas priorytetem w codziennej pracy z Gośćmi gabinetu. Powikłania po zabiegach augmentacji tkanek zdarzają się, na szczęście są najczęściej odwracalne, choć najpoważniejsze z nich wymagają natychmiastowej interwencji terapeutycznej. Zawsze w razie jakichkolwiek obaw, niezwłocznie skontaktuj się z gabinetem. Oprócz doświadczenia i regularnych szkoleń, musimy pamiętać również o warunkach wykonywania zabiegów. Narzędzia, igły i preparaty są jednorazowego użytku. Nawet jednorazowe waciki poddawane są sterylizacji, a każdy zabieg zaopatrzony jest w jednorazowe pakiety ochronne. Stanowiska pracy każdorazowo poddawane są dezynfekcji. W gabinecie nieustannie pracują sprzęty medyczne, oczyszczające powietrze i wszystkie powierzchnie z wirusów i drobnoustrojów.

 

 

Najczęściej zadawane pytania:

Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg jest prawie bezbolesny, standardowo wykonywany w znieczuleniu miejscowym, poprzez maść relaksacyjną. Podczas zabiegu pacjent odczuwa jedynie delikatne nakłucia. Jeśli jednak pojawia się nadwrażliwość – stosujemy znieczulenie dentystyczne. Preparat znieczulający Artykainy, daje Nam 100% odczulenia na ból związany z zabiegiem modelowania ust, przy czym jest dużo bezpieczniejszy i mniej toksyczny, niż powszechnie używane znieczulenie na bazie lidokainy.
Ile trwa rekonwalescencja?
Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, zaraz po nim, pacjent może wrócić do codziennych czynności. W okresie około 1/2 pierwszych dni po zabiegu utrzymuje się największy obrzęk.
Czy po podaniu hialuronidazy mogę wyglądać gorzej niż przed zabiegiem?
Przejściowo tak, ze względu na możliwy obrzęk i siniaki. W dłuższej perspektywie – pacjentka będzie wyglądała tak, jak przed podaniem preparatu usieciowanego kwasu hialuronowego. Nieprawdą jest, że podanie hialuronidazy powoduje negatywne zmiany w obrębie twarzy pod postacią ubytków objętości.
Czy potrzebna jest druga sesja?
Dla Nas tak, zależy nam na idealnym efekcie, nad którym trzeba mieć kontrole. Dlatego zalecamy wizytę kontrolną/ dostrzyknięcie w okresie około 2 tygodni od momentu wykonania pierwszego zabiegu.U niektórych osób pierwsze rezultaty zastosowania hialuronidazy mogą wystąpić już po upływie kilku minut, jednak nie zawsze tak się dzieje. Enzym ten działa do 72 godzin, dlatego też lekarz medycyny estetycznej powinien po tym czasie ocenić uzyskane efekty i ewentualnie podjąć decyzję o ponownym zastosowaniu hialuronidazy. Zabieg można przeprowadzić nawet po upływie kilku miesięcy od podania wypełniacza, jednak w tym przypadku należy liczyć się z mniejszą skutecznością przeprowadzanego zabiegu.
Czy hialuronidaza jest bezpieczna?
Jak każda ingerencja w organizm, także podanie hialuronidazy jest obarczone potencjalnym ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Hialuronidaza to enzym, który rozpuszcza zarówno kwas hialuronowy podawany w postaci wypełniacza, jak też własny, czyli naturalny kwas hialuronowy obecny w skórze. Jest to proces trwający do około 3 tygodni, po czym następuje stopniowa odbudowa ubytku. Do poprawy kondycji skóry zazwyczaj dochodzi w ciągu 24 godzin do 7 dni po podaniu enzymu. Hialuronidaza powinna zostać zmetabolizowana i wydalona z organizmu maksymalnie w ciągu tygodnia od zabiegu.Najbardziej niebezpieczną konsekwencją użycia enzymu jest rekcja alergiczna, która może przybrać formę zagrażającą zdrowiu, dlatego tak ważne jest wykonywanie zabiegów przez doświadczonego lekarza, w miejscu, które posiada zaplecze umożliwiające natychmiastową interwencję i podanie leków przeciwwstrząsowych.
Jak się przygotować?
Stosowanie hialuronidazy zasadniczo nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta przed zabiegiem, jednak wskazane jest odstąpienie od zażywania aspiryny, paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych na kilka dni przed planowaną procedurą. Pełny opis przygotowania do zabiegu, otrzymasz podczas zapisu i rezerwacji terminu.
Menu